Publikováno

Co děláme jinak? (poctivě)

Nechceme se chválit a vytahovat, ale věřte, že se zdravé výživě a tradičním způsobům výroby potravin opravdu poctivě věnujeme několik let. A není to snadné, odborníci na potraviny si často nedokáží představit, že by nepoužili do masných výrobků různé chemikálie, které se považují za standard. Ale my to nevzdáváme, zkoušíme, experimentujeme a občas se potkáme s někým, kdo si pamatuje starý rodinný recept. V žádném z našich výrobků tak nenajdete nic, kromě koření a soli.

Maso je poctivě zpracované a protože chováme a zpracováváme pouze vlastní hovězí plemene Aberdeen Angus, jehněčí plemene Suffolk, vepřové z malých rodinných farem v našem sousedství a drůbež a ryby od malých chovatelů z nejbližšího okolí a vždy jen přirozeně odchované, není ani nutné výrobky nějak uměle vylepšovat.

Ale dost obecných řečí, zde je výčet několika odlišností, které podle našeho mínění zcela mění kvalitu pokrmů v restauraci a zejména její výživnou hodnotu a vliv na zdraví.

Maso

  • maso u nás zraje. Hovězí minimálně 14 dnů, v půlích, ihned po pomalém schlazení. Po rozbourání některé partie a steaky zrají dál například ve vakuovém obalu. Vepřové maso zraje 5 – 7 dní. Žádné maso nemrazíme

Masné výrobky

  • výrobky obsahují pouze koření a sůl, koření kupujeme od prověřených dodavatelů převážně také v bio kvalitě a většinou celé, meleme si ho sami
  • maso ani klobásy nenakládáme do žádných urychlovadel a nepřibarvujeme je. Rovněž v něm nevážeme vodu, což je bohužel běžný nešvar dnešní doby

Oleje a tuky

Věříme posledním poznatkům výzkumu potravin: rostlinné oleje nejsou zdravé! Za studena lisované oleje jsou vyjímkou, například olivový olej, ale lze jej použít pouze za studena, nikoliv na smažení. Pro tepelně upravované potraviny se podstatně více hodí tuky živočišné, vepřové sádlo, máslo nebo hovězí lůj.

  • řízky a topinky smažíme na pánvi na čerstvém rozpáleném vepřovém sádle naší produkce
  • hranolky a chipsy smažíme na hovězím loji, vyškvařeném v naší bourárně
  • majonézu vyrábíme z olivového oleje a domácích vajec. Přidáme trochu koření, limetku, jalapeño papričky a avokádo a získáme pro vás vynikající avokádový dresing, přidáme-li do majonézy náš mitrovský česnek, získáme dresing pro naše burgery
  • pečivo – všichni víme, že rostlinný olej je základem výroby pečiva… Náš dodavatel pan Kozina z Křižanova peče bulky pro naše burgery výhradně na vepřovém sádle!
  • mléčné výrobky, sýry, smetanu, šlehačku i mléko odebíráme od sousední farmy Libora Vařejky z Meziboří, jeho produkty jsou certifikovány jako BIO produkty a navíc pro jejich výrobu používá výhradně mléko od vlastních krav plemene Jersey.

Zelenina

  • zeleninu si pěstujeme sami na poli, proto nemáme vždy vše, rádi opestřujeme naši nabídku sezónními plodinami, kořenovou zeleninu si uskladňujeme ve starých rozsáhlých sklepeních přímo v Mitrově

Cukr

  • Cukr není zdravý, ale sladké věci milujeme. Co s tím? Všechny sladkosti pro vás vyrábíme z přírodních cukrů, ovoce, medu z Vysočiny, krému z BIO mléka
  • Stévie – když už sladit, tak jedině sladidlem jihoamerických indiánů! Stévie je nedoceněná rostlina se sladkostí 100 x převyšující klasický rafinovaný cukr, ale bez jeho negativních vlastnosí – nemá kalorie ani sacharidy! Je obtížně dostupná, ale pokud má být sladký koláč chuťovou tečkou za zdravým jídlem …

BIO potraviny

BIO značku bereme u nás samozřejmě, ale ono to není tak jednoduché! BIO je totiž životní styl nejen pro konzumenty potravin, ale i pro jejich výrobce. Řeknete si bio pole… to ale znamená změnit zcela přístup k hospodaření. Jiná technika, žádná chemie, zcela odlišný osevní systém. Je to věda našich předků, kterou dnešní eko farmáři oprašují a uvádějí do moderní praxe.

  • Chováme zvířata v bio režimu. To znamená, že od narození až po porážku nepřijdou do styku s konvenčním krmivem. Vyrůstají na pastvinách, přirozeně se rozmnožují i rodí. Venku, žádné chlívy a těsné ohrady. Vždy mají přístup ke kvalitnímu krmivu a stodolu jim nahrazuje stín stromů a přístřešky z balíků slámy.
  • Pěstujeme bio plodiny. Nejen pro krmení našich zvířat, ale také pro výrobu potravin, pro naše odběratele a také pro potřeby restaurace. Na pole nesejeme to, co zrovna nejlépe dotuje agrární politika státu, sejeme to, co se na pole nejlépe hodí. Plodiny střídáme tak, jako naši dědové, aby pole rodilo aniž by potřebovalo chemickou infúzi.
  • Bio porážka – to je proces, kdy se respektuje zvíře jako jedince. Nejde o kvantitu, ale o přirozený a čístý proces zhodnocení práce farmáře – chovatele. Taková porážka je i na Mitrově a díky tomu můžeme garantovat kvalitu masa z Mitrova po všech stránkách!