Publikováno

Covid a potraviny

Továrna Smithfield v americké Jižní Dakotě je největším producentem vepřového masa široko daleko. V současnosti je ale také ohniskem nákazy, novým koronavirem tam během několika dní onemocněly tisíce lidí a epidemie se odtud rozšířila do celého státu. Odborníci potvrzují, že všechny případy nákazy v Jižní Dakotě nějak souvisejí s touto megatovárnou na zpracování vepřového masa. Říkáte si, jak je to možné? Nejde přeci ani o letiště, ani o metropoli, ani o fotbalový zápas, kde se na jednom místě potkají desetitisíce cizích lidí. Představitelé firmy přiznali, že v těchto velkojatkách pracují tisíce lidí, kteří hovoří celkem 40 různými jazyky. Pracují v infekčních podmínkách mezi živými nebo čerstvě poraženými, často vážně nemocnými zvířaty, dovezenými z celé země, vlhkost, časté střídání teplot, oslabená imunita. Virus nemohl najít lepší místo k životu. Tak velké množství oslabených jedinců zvířecí i lidské populace je pro něj ideální sousto. Zástupci firmy se dušují, že továrnu změní. Ne že by ji zmenšili, pouze ji jinak uspořádají. Nainstalují více přepážek a plexiskel, aby znemožnili kontakt mezi lidmi. Ve stejném okamžiku tisíce farmářů po celé Americe nevědí, co s vepřovým, které často naložené na kamionech uvízlo někde na záchytném parkovišti. Uzavření této továrny způsobilo kolaps zásobování vepřovým masem. Prezident Trump označuje masnou výrobu za strategický obor a umožňuje tak porušení karantény a obnovení provozu. Nepadlo ani slovo o umožnění porážek na farmách, ani slovo o změně přístupu vlády v povolování malých místních zpracovatelských provozů pro lokální produkci potravin malých farmářů. Veškerá budoucí finanční pomoc poteče opět do velkozpracoven.

Ve stejnou chvíli kolabuje španělský ovocnářský průmysl. Ne že by snad citrony a jablka podlehly viru. Jen je zralé, čerstvě ošetřené pesticidy, nemá kdo sklidit. Jsou geneticky modifikované a ošetřené různými ďábelskými koktejly, ale bez rukou afrických a rumunských dělníků se na evropský trh nedostanou. Španělsko má dost svých nezaměstnaných, ale ti za tak málo peněz do práce nepůjdou. No a producenti citrony zlevnit nemohou, protože do jejich koncové ceny se musí vlézt ještě spousta marží obchodníků a nákladů na přepravu.

V Česku došlo během pandemie k podpoře průmyslových potravin. Alternativní farmářské produkty se nemohly prodávat. Takže v době ohrožení veřejného zdraví, kdy bychom se měli snažit posilovat imunitu nejen pravidelným spánkem, ale také výživným jídlem, pojídali Češi jedovatý řepkový olej a mouku v různých podobách. Ano, právě těchto potravin vzrostla v dubnu spotřeba.

Trh se nyní otevírá a věřme, že se brzy otevře zcela. Nám, kdo přemýšlíme o budoucnosti, vyvstává otázka. Co mám dělat já, abych situaci, jako byla ta současná, předešel? Kupujte produkty od místních producentů, od farmářů ve vašem okolí. Pomůžete sami sobě a své rodině získat kvalitní základ vlastní imunity a navíc podpoříte místní podnikatele. Ve svém důsledku tak pomůžete také okolní přírodě a uděláte tím lepším celý svět. Odpověď na současnou krizi musí každý hledat u sebe. Každým jednotlivým nákupem potravin určujeme, kam se bude svět ubírat v budoucnosti.