Publikováno

Nekuřte při pojídání párků!

Titulek tohoto příspěvku je stejně manipulativní a povrchní, jako závěry odborníků z WHO (světová zdravotnická organizace). Ale to je v potravinářství zcela běžné, přeci u nás je zdravý i řepkový olej, protože je méně jedovatý než palmový!

Ale zpět k tématu. V minulém článku (najdete zde) jsme se snažili vysvětlit, proč v Mitrově nepoužíváme vůbec žádné chemikálie při výrobě uzenin, a to předevší tzv. rychlosůl. Od té doby jsme s hrůzou zjistili, že výrobky s rychlosolí (E250) nabízí i většina BIO prodejen. Narazili jsme ale na něco opravdu zajímavého. Naše ministerstvo zdravotnictví totiž (jistě dle norem EU) informuje, proč je kouření škodlivé. Každé malé dítě ví, že kouření je škodlivé, ale už nění jisté, jestli si každý uvědomuje proč. A tak se na krabičkách cigaret postupně dozvídáme nové a nové vědecké poznatky. Pro nás bylo překvapením, že cigaretový kouř mimo jiné obsahuje nitrosaminy, tedy stejné rakovinotvorné látky, které rychlosůl (respektive jedna její složka) vyrábí v masných výrobcích. Zde je tedy zdroj objevného srovnání cigaret s klobáskou podle WHO! Takže bychom s nadsázkou mohli říct, že když při pojídání párku kouříte, máte 2x větší šanci onemocnět rakovinou.

Ale dost již vědy. Závěr je totiž jednoduchý, jezte uzeniny a jiné masné výrobky dál, střídmě a vyhledávejte takové, kde na obalu není E250, nebo (jak maskují někteří rakouští výrobci) dusitanová solící směs.

A pokud byste zjistili, že je koupit nelze… přijeďte do Mitrova a nebo také do prodejen sítě Náš grunt, do které od letošního podzimu rovněž dodáváme Mitrovské výrobky.