Publikováno Napsat komentář

Proč jíst maso pasených zvířat

Prospívá vašemu zdraví

Jsme to, co jí to, co jíme! Zdravé zvíře poskytne na konci zdravé maso. Zdroj nejen živočišné bílkoviny a zdraví prospěšných tuků, ale i řady mikronutrientů, vitamínů a minerálů. V naší stravě čím dál víc používáme rostlinné tuky a bílkoviny.

Rafinované, složitě procesované průmyslové potraviny se vyznačují nízkým obsahem minerálů a vitamínů a naopak vysokým podílem nasycených mastných kyselin. Rostlinná bílkovina je příčinou mimo jiné celiakie. Jedné z civilizačních nemocí, které byly objeveny teprve nedávno. Dalším příkladem změny stravování člověka je nedostatek omega 3 mastné kyseliny, kterou doplňujeme různými nevhodnými potravinovými doplňky. Skutečnost je taková, že pasené zvíře omega 3 obsahuje ve vysoké míře a poměr omega 3 ku omega 6 je 1:1, což je optimální poměr pro správné fungování lidského těla. Zvířata z velkochovů mají tento poměr 15 : 1 ve prospěch omega 6. Důvod je jednoduchý. V zrní je omega 6 a v listech trávy omega 3.

intenzivní pasení

Podpoříte způsob chovu, který svědčí zvířatům

Skot dokáže žít 100% jen z pastvy. Prase překvapivě také až 50 % příjmu potravy přijímá z pastevního porostu. Kuře a nosnice přibližně 20 %, nicméně u drůbeže je pastva zdrojem živočišných proteinů, larvy hmyzu a brouci patří k důležitým součástem jejich potravy. To, že si koupíte maso farmářských pasených zvířat znamená, že přispíváte k jejich chovu právě takovým způsobem, který jim svědčí. Zvíře žije tak, jak ho příroda nastavila. Nepotřebuje léky, protože čerstvý pastevní porost je zdrojem přírodních antibiotik, a tak se mikroflóra žaludku udržuje zdravá a v rovnováze. Nákupem masa pastevně chovaných zvířat můžete zachránit další kus před jeho uzavřením do koncentrované výkrmny, kde zvíře žije bez slunce, čerstvého vzduchu a je krmeno nepřirozenou směsí zrní, zbytků z jiné produkce a léků.

Sušené hovězí maso zpracované šetrně pro zachování vitamínů a minerálů (max 21 °C)

Přispíváte ke zdravější přírodě

Zejména intenzivní pasení, tedy pravidelné stěhování stáda na nový kus čerstvého porostu svědčí také samotné přírodě. To, co příroda nastavila jako přirozený cyklus dokážeme intenzivním pasením téměř dokonale napodobit. Stádo se nestěhuje kvůli predátorům, kteří je po celou dobu pronásledují, ale kvůli působení farmáře za pomoci elektrických ohradníků. Půda po intenzivním spasení rychle regeneruje a dokáže absorbovat velké množství uhlíku a dusíku z atmosféry. Nejúrodnější půda na světě se nachází pod trvalými porosty, trávou nebo lesy. Nejlepší způsob, jak je zničit je začít na nich hospodařit standardními zemědělskými metodami, orba a umělé hnojení s postřiky. Proto je pastevní chov tak důležitý. Je totiž jedinou cestou, jak se pokusit naši zdevastovanou zemědělskou půdu zregenerovat. Nedokážeme to bez skotu. Jde o poslední široce rozšířený živočišný druh, který zajistí údržbu naší půdy a současně nám poskytuje kvalitní a výživnou potravu. Dalším přínosem pastevního odchovu je to, že hnůj, který zvířata produkují zůstává tam, kde z něj roste další generace porostu. Při převozech zvířat do koncentrovaných výkrmen se naopak hnůj koncentruje někde na jednom místě, kde přispívá ke znečištění spodních vod a vzduchu, zatímco v místě narození telete hnůj chybí a je doplňován chemickými hnojivy.

Podporujte farmáře, nakupujte u nich a přispějete tak k záchraně přírody daleko víc, než jakýmkoliv jiným způsobem. Vyhýbejte se průmyslovým potravinám a dejte si čas, přemýšlejte o surovinách a jejich zdrojích. Nakupujte opravdové potraviny.

Mitrovsky Angus – the home of Whole Foods
pasená drůbež se denně stěhuje na čerstvý porost

Přidejte komentář