Camano Island’s ELMO, zaměstnanec naší farmy získal druhou zakázku!

By mitrovsky|26.10.2016|Catahoula, Farma

Je to přesně rok, kdy nás naši sousedé farmáři požádali o asistenci při sehnání docela zdivočelého stáda do chlívu na zimu. Nejprve jsem se psem stádo sám “posbíral a opracoval”, pokusil se v nich probudit to správné stádové chování no a dva dny na to jsme stádo společnými silami (3 jezdci, 1 traktorista s krmením a 5 lidí se špagátem jako ohradníkem) dostali na jejich zimoviště.img_2637

Práce v husté mlze s viditelností 10 m nebyla snadná, ale vše se podařilo a na své místo jsme dostali i pár dní staré tele, které zůstalo skryté v houští daleko od své matky.

Před pár dny zazvonil telefon a přišla objednávka na další akci, stejné místo, stejně zdivočelé stádo, stejně namixované z jedinců různého věku. Zatím se zdá, že alespoň počasí máme jiné, výrazně lepší. Z prvního opracování se psem přikládám krátké video, které vzniklo shodnou okolností ve stejný den, kdy v Mitrově probíhal poslední trénink EALC v dobytkářských dovednostech. Záběr z jednoho z posledních pasení s našimi černými Anguskami tak připojuji pro porovnání k záběrům stáda Charolais. Účastníky našeho pracovního kurzu si dovolím upozornit na několik zajímavých momentů, nakonec řada z vás již tyto věci dobře zná.

  •  Na začátku videa pes vyrazí ke stádu, jeho pán ale zůstane stát, pes se tedy vrátí, toto je nám dobře známá reakce, ale to podstatné je, jak probíhá mezi dalšími psy a fenami a vůbec si jich nevšímá, přestože z řadou z nich by pravděpodobně konflikt nastal, pokud by dostali prostor.
  • Na konci práce s Angusy je vidět typický taneček, není třeba zásadně korigovat, pes potřebuje vydechnout emoce a ujistit se, že práce končí, není třeba dávat povely a přetěžovat psa opakovaným křikem a trvat na postavení u nohy, pokud funguje, jak má
  • Jak sami vidíte ze záběrů, stádo zvyklé na práci se psy a koňmi funguje zcela jinak než to, které to nezná
  • V bílém stádě je jedna kráva uprostřed, pes se ji opakovaně snaží nahnat zpět, ale není vůči ní nijak agresivní. Kráva je totiž pravděpodobně krátce před porodem, sotva chodí a psa nenapadá, hlavu má nahoře.
  • To neplatí o jalovici v závěru, ta se snažila ukázat, jak na psy, nakonec stačilo jedno štípnutí a šla raději zpět do stáda.

Tak nám držte palce, ať je zítra provedeme bezpečně vesnicí Horní Loučky 🙂img_2650

 

Share this Post: