Publikováno

Na hradě Veveří nám to pěkně vosolili!

První březnový víkend se na hradě Veveří u brněnské přehrady konaly slavnosti uzeného. Nebylo to poprvé, kdy jsme se podobné akce zúčastnili, a tak víme, že většina i malých uzenářů používá tzv. nezbytnou chemii velice hojně. Ano, jde především opět o rychlosůl, která je stále považována za nezbytnou, přestože je již dlouho známo, jak a proč v potraviných škodí lidskému zdraví. Nakonec psali jsme již o tom například zde.

Na hradě Veveří nás ale zaskočilo, že většinu zájmu o naší produkci, která je opravdu bez chemie projevili samotní řezníci a komentovali naši odlišnost například slovy: “Proč neuděláte část produkce s rychlosolí, ať si zákazník vybere, co mu víc chutná!”, nebo: “Vždyť my tam taky nedáváme toho moc, jen trošku!” – Pán patrně zapoměl, že již pouhé 2 gramy čisté rychlosoli jsou smrtelně jedovaté. Takže se tam toho opravdu musí dát málo.

Na druhý den jsme svůj stánek označili cedulkami, aby bylo jasno, jak to s námi je. Zájem zákazníků vzrostl, ale zájem ostatních uzenářů neustal. Na podiu se tak moderátor s jedním z našich konkurentů víc a víc snažil všechny přesvědčit, že rychlosůl je velmi podstatná a důležitá součást uzenin, a nikdy jinak.

Jedna pozitivní informace na závěr

Výborně chutná kterákoliv naše paštika s domácími tyčinkami pečenými na sádle!