Publikováno

Jak jíst steak – aneb nebojte se komunikovat s kuchařem!

V Mitrově naservírujeme ročně asi 3 000 steaků a minimálně jednou tolik si odnesou naši zákazníci s sebou domů. Přestože je naše restaurace a bourárna v místě, kde lišky dávají dobrou noc, počtem příprav a steakových hostů se můžeme rovnat špičkovým restauracím nejen u nás, ale po celé Evropě. Troufnu si říct, že díky tomu máme rovněž bohaté zkušenosti s rozličnými přáními našich zákazníků.

Ano, platí, že sami hosté dávají svou objednávkou vzkaz do kuchyně, pokud přijde gurmán specialista, dá si vždy steak medium–rare, dámy chtějí obvykle přípravu well done, ale nakonec baští šťavnatý rare flank jako buchtičky se šodó a nejvíc kvalitu propečení komentují ti, po nichž na talíři zůstane ohlodaná kost T-bone steaku.

Připravujeme pro vás steaky tak, jak se má, žádné úpravy předem, žádné nakládání a jiná kuchařská alotria a to navíc z vlastích volně pasených zvířat. Flákotu masa práskneme na rozpálený gril, ve kterém žhne bukové dřevo a kromě omáčky z výpeku jej dochucujeme pouze solí a čerstvě drceným pepřem.

Zde najdete pár rad, jak na nás, ale valstně jak obecně vy zákazníci můžete vylepšit svůjk zážitek z dobrého steaku.

  • I když je váš steak 3/4 kilový Rib–Eye, krájejte ho na malé kousky a užívejte každé sousto,
  • steak složený z více různých svalů, jako je T-Bone (nebo jeho větší bratr Porter House), pojídejte střídavě ze všech stran, jedině tak si užijete všechny chutě, které steak obsahuje,
  • nejste-li si jistí stupňem propečení zvolte vždy raději méně, dopéct steak lze, ale odpéct ne,
  • obsluha se vás neptá na spokojenost s propečením pouze ze zdvořilosti, ale proto, že pokud to není úplně podle vašich představ, steak lze vždy doupravit. Řekněte nám, my vám steak rádi dopečeme, nafiletujeme, cokoliv, má to být pro vás gurmánský zážitek a ne boj s masem, proto vám rádi odstraníme i tukové krytí, pokud si to budete přát,
  • jíte pomalu a steak vám vychladl? Žádný problém, proto jsme tady se svým na 250 °C rozpáleným Big Green Egg XXL grilem! Zejména velké steaky připravené na správný stupeň propečení není vůbec problém ohřát. Obvykle to uděláme tak, že vám zbytek steaku nafiletujeme na silné proužky, které rychle opečeme na rozpáleném grilu. Vy se tak vrátíte zpět ke své lahůdce.

Dobrou chuť