Publikováno

Značení potravin, triky na zákazníky, neboli BIO bohužel nestačí!

V našem minulém článku o fintách, jak vyzrát na stále chytřejší a uvědomělejší zákazníky jsme použili fotografie výrobků jednoho řetězce. Většina z vás jej poznala a některým to i vadilo. Od teď nebudeme tedy nic skrývat. Jelikož publikujeme svoje názory výhradně na našich stránkách, neschováváme se za “nezávislý průzkum” je každému jasné, že jsme konkurent těch výrobců, které si bereme na paškál. A pokud se vám náš přístup zdá málo objektivní, pak nám to dokažte, my se rádi opravíme.

Minule jsme si ukázali, jak moc se výrobci začínají bát slova konzervant, nejen my, ale řada dalších odborníků na stravování před konzervanty varují, rychlosůl, nejrozšířenější jed v našich potravinách se postupně dostal v žebříčcích éček na přední místa. Dnes se nejen podíváme na další finty, ale na závěr vám ukážeme i značení našeho výrobku!

Finta první: Hrajeme na city

Slovo poctivá, selská, fotografie a podpisy, které garantují kvalitu. Jistě, co se týká množství masné bílkoviny ve výrobku patří tento ke špičce, ale co chemie? Otočme na zadní stranu.

Zde nalezneme informaci o použití rychlosoli, nicméně se jí neříká konzervant, to je to slovo, co už lidi prokoukli. Zde tedy výrobce použil popis stabilizátor. Ano, je to legální.

BIO vše řeší!

Rozhodně nechcem váhu značky BIO znevažovat, jde o skutečně propracovaný a striktní systém kontroly prvovýroby. My ale hovoříme o výrobcích a tam bohužel BIO nestačí. Zvíře a z něj použité maso je sice certifikované, ale to nebrání výrobci použít při výrobě chemii.

Tento výrobce značce BIO opravdu hodně věří, a tak se ani moc nesnažil s množstvím masné bílkoviny a v porovnání s předchozím výrobkem si vystačil s množstvím o 11 procentních bodů menším.

Máme ji tam, rychlosůl, tentokrát se schovává za názvem “dusitan sodný” i když pochvalme výrobce, že aspoň přiznává, že jde o konzervant. No a taky se dozvídáme, jak se obešli bez toho masa, máme tam glukózový sirup a solící směs, patrně pro zadržení většího množství vody.

Pultový prodej – vypadám čerstvě a nemusím se značit!

Pultový prodej je největší podvod na zákazníky, co se značení týká. Protože značení které vidíte obsahuje jen základní informace (modrá šipka), ale složení výrobku je obvykle někde úplně jinde. V katalogu za obsluhou (zelená šipka) nebo na etiketě, schované pod táckem (žlutá šipka).

Tento výrobek vám tak o sobě řekne, že je bez lepku. Většině lidí to v kombinaci s podezřele nízkou cenou stačí. Slyšel jsem dokonce nedávno od jednoho svého příbuzného hlášku: “to je zdravý, to je bez lepku”. Prosímvás a můžete mě říct, co dělá lepek v párku? Neboli co dělá mouka v párku? No dobře, to již jdeme mimo dnešní téma. Tak se pojďme podívat, co píše etiketa dole. Obsluze o katalog výrobků jsem si neřekl, měl jsem strach zdržovat zákazníky s letákem v ruce.

Je tam, rychlosůl, E250 je čitelné na druhém řádku a prokazatelně je tam toho hodně dalšího, co lze ze zvětšeniny přečíst, jsou tam i regulátory kyselosti. Prostě bezlepková mňamka.

Jak značíme my v Mitrově

Naše výrobky především značíme logem BEZ CHEMIE. Jak jste viděli výše, u výrobků BIO nestačí. Navíc jelikož u nás porážíme nejen vlastní BIO vepříky, ale také vepříky od sousedů z chlívku, tedy bez certifikace, musíme striktně rozlišovat, kdy smíme značku BIO použít. Konkrétně tento náš výrobek sice obsahuje BIO hovězí, ale jako celek být označen nesmí, obsahuje totiž necertifikované vepřové maso.

Takže zde máte jediný výrobek v dnešní plejádě bez konzervantů, bez polyfosfátů a dalších látek na udržení vody, bez regulátorů chuti, jelikož výrobek obsahuje jen maso, žádný separát, žádné mleté kosti. Je samozřejmě bezlepkový, ale to bychom měli pocit, že vás urážíme, kdybychom to tam psali. Dobrou chuť.