Publikováno

Jak k jídlu, tak k pivnímu dílu

Když jdete s přáteli na pivo, přijdete do podniku a zeptáte se, pokud to již předem nevíte, jaké mají pivo v nabídce. Chcete znát výrobce, stupňovitost, dnes ale také pivní styl (ležák, svrchně kvašený ALE nebo pivo pšeničné atd.). Pokud by vám kteroukoliv z těchto informací nedokázal číšník poskytnout, odešli byste.

A teď si stejnou úroveň znalostí produktu pojďme představit u konzumace masa:

“Dobrý den, kromě jídel v lístku dnes nabízíme gulášek z kližky 14 dní vyzrálého hovězího plemene Limousine z biochovu farmáře ze sousedství nebo telecí řízek z předního z mladého býčka českého strakatého z mléčné farmy z Jižních Čech. Utopie? Ano, z vlastní zkušenosti nejen, že kuchaři tyto informace sami neznají, ale zákazníci je ani nevyžadují. Přitom kvalita a původ masa a výrobků z něj ovlivňují naše zdraví řádově víc než kvalita piva. Nesprávně zpracované maso vám nedá žádné živiny a pro funkci metabolismu potřebné látky a maso špatného původu dokonce může zejména v tuku obsahovat škodlivé látky a jedy. Je to tedy otázka osvěty. Tu nemají velkovýrobci žádný zájem poskytovat a řada malých výrobců pak bohužel jen tupě následuje jejich vzor a v honbě za nízkou cenou pak začnou používat stejné triky a kličky jako masokombináty.

Když se zeptáte poprvé, číšník vás možná v lepším případě bude považovat za kontrolora, ale pokud svou otázku vysvětlíte a patříte-li mezi stálé hosty, věřte, že nakonec svoji informaci dostanete, a to je pro začátek skvělé.

Na závěr se podělím o zážitek z jedné uznávané restaurace z Prahy. Ke stolu přistoupila číšnice s tabulkou, na které byla křídou napsána denní nabídka. Na můj dotaz na původ masa, ze kterého nabízeli hovězí Filet steak, mě odpověděla, že myslí, že je to z krávy, ale že se půjde raději zeptat kuchaře. U našeho stolu zavládlo zděšení. Já byl v šoku, že taková restaurace dokáže takto selhat, ostatní mě žádali, ať nedělám ostudu a dám si rybu. Stále jsme ale věřili, že kuchař číšnici vybaví baterií informací a my na drobné zaváhání zapomeneme. Jak to dopadlo? Číšnice se po pár minutách vrátila a vítězoslavně pronesla: “Tak jsem měla pravdu, je to z krávy”.