
Všichni máme za to, že za zkázu českých lesů může kůrovec, ale ono je to přesně naopak, díky těm malým broučkům, kteří dostali do své genetické výbavy chuť pouze na jednu potravu, můžeme naše lesy zachránit a po desetiletích monokulárního pěstování smrků je vrátit do zdravého stavu.
Lesnictví
Pěstování stromů v lese nelze izolovat od zbytku dřevařského průmyslu. Smrk je superstrom, roste rychle, dá se bezezbytku zpracovat. Dnes často říkáme, že řešením je sázet jiné stromy, ale všichni profesionální dřevaři nemají na ostatní dřeva vybavení a užití. Celý náš průmysl dřeva víc než 100 let pracuje především se smrkem a umí to skvěle. Dřeva je ale nyní najednou moc a jeho kvalita jde dolů, a tak je prostor pro dotace, dotované vývozy do „spřátelených zemí“ jako je například Čína, která si své lesy šetří a s pomocí českých úředníků nasává české dřevo do plechových kontejnerů a zcela proti zdravému rozumu je odváží tisíce kilometrů ke své potřebě. Malí vlastníci lesů nemají dost peněz na těžbu, která svými náklady převyšuje příjmy za prodanou hmotu. Nedostatek lesních dělníků k nám přivádí zahraniční pracovní party, které bez respektu ke krajině devastují cesty propojující dědiny po staletí svými mega harvestory.
Budoucnost
Monokulturní porost je proti přírodě, proti zdravému rozumu. Monokulturní zemědělství ovlivnilo rovnováhu druhů ptactva, hmyzu a divoké zvěře. Kdoví, jestli růst populace kůrovce je více dílem špatné práce v lesích nebo nedostatkem predátorů tohoto malého broučka. Všechno souvisí se vším. Lidstvo se stejně nepoučí a dál bude zkoumat genomy obilí, aby monokultury porosty k produkci superzrna mohlo lépe ovládat. Takže díky tobě, brouku kůrovče, že jsi naši lidskou nenažranost alespoň nachvíli zbrzdil a dal nám lekci. Díky tobě bude v lesích možná zase za pár let líp!
Pozitiva kůrovcové epidemie
- Spousta vlastníků se konečně podívá do svých lesů a uklidí si v nich,
- děti se v médiích a ve školách dozví, že monokultura není přírodě přirozená,
- naučíme se poznávat nové druhy stromů,
- nově vzniklé mýtiny umožní turistům vidět českou krajinu, jak vypadala v dávných dobách, obnaží nové pohledy na krásy naší země,
- za pár let budou mladé polykulturní porosty stromů a keřů absorbovat daleko více CO2 než dnešní zestárlé na jehličí chudé smrky,
- myslivci uvidí konečně svoji zvěř, nebude se kde schovat, a sníží stavy přemnožených druhů,
- pestrost porostů přinese zcela určitě také druhový rozvoj v říši hmyzu a tím pádem i ptactva a kdoví, co všechno se ještě dostane do normálu … protože v přírodě všechno souvisí se vším!




