Publikováno Napsat komentář

Plant Forward

Odmítání masa a podpora rostlinné potravy má v kulinářském světě nový název. Plant Forward – česky něco jako “rostliny vpřed!”

Být vegetariánem, nebo veganem je svobodné rozhodnutí každého z nás. Svoboda ale končí přesně tam, kde se tito experimentátoři s vlastním zdravím a se zdravím planety snaží přimět ostatní ke stejnému chování pod záminkou dobra pro svět.

Proč jíst maso

Připomeňme si tedy, že pokud je jedinec k Plant Forward motivován tím, že nechce pro svůj prospěch obětovat život jiného tvora, pak není rostlinná potrava rozhodně správná volba. Při pěstování zrní a zeleniny dochází k poškození životního prostředí. Velké zemědělsky obdělávané plochy nejen neprospívají samotné půdě, ale kvůli nim zaniká také prostředí pro drobné živočichy a hmyz. Plant Based stravou možná ušetříte život jedné krávy, ale přispějete k úhynu mnoha zajíců, veverek, ptáků, včel atd.

Zdraví jedince

Když je tedy motivem přechodu na rostlinnou stravu vlastní psychika, pak je potřeba připomenout i zdravotní hledisko. Bez masa lze obtížně získat řadu mikronutrientů, jejichž nedostatek může zásadně ovlivnit kvalitu života. Medicína takový nedostatek samozřejmě řešit umí, farmaceutické firmy se na vlnu veganství jistě těší. Nejde však jen o mikronutrienty, také například bílkoviny jen těžko doplníme bez masa a vajec. Stejnou porci problematických rostlinných bílkovin do svého těla dostaneme výměnou za obrovský nárůst kalorií. Tady buďto naše tělo bude strádat nedostatkem stavebního materiálu a nebo naopak přebytkem zbytečné energie.

Zdraví planety

Připusťme, že pod tíhou kampaní výrobců potravinových doplňků je někdo veganem ne kvůli sobě, ale opravdu pro dobro přírody. Pro ty máme několik argumentů, proč maso jíst a proč se spíše soustředit na podporu správného způsobu chovu všech hospodářských zvířat.

  • Nejůrodnější půda na celé planetě je pod trvalými porosty, kam také patří pastviny a louky
  • Až 60 % půdy dnes využívané k pastvě není vhodné k pěstování plodin (kamenité, svážité, vyprahlé) – zdroj https://www.sacredcow.info/helpful-resources
  • Kráva je jediný rozšířený býložravec se 4 žaludky, který dokáže 100% přežít jen na pastvě bez příkrmu
  • Bez spásání pastvin přestane fungovat princip ukládání uhlíku do země
  • Pěstování plodin uhlík do atmosféry uvolňuje
  • Pasení, zejména intenzivní pasení, kdy dobytek rotuje po pastevním areálu, uhlík z atmosféry odebírá a ukládá ho zpět do země
  • Člověk nežere trávu

Všechno souvisí se vším

Odpověď na traumata, která vedou zejména mladé lidi do slepé uličky veganství je jednoduchá. Podporujete pastevní farmaření, odmítejte maso, to průmyslově vyrobené. Zapojte se do komunit a chovejte slepice a pěstujte zeleninu v malém. Dopřejte šťastný život všem hospodářsky využívaným zvířatům, než jejich maso použijeme pro vlastní potřebu a místo na pastvině uvolní další generaci. Přemýšlejte v kontextu a nemyslete jen na sebe!

Přidejte komentář