Publikováno Napsat komentář

V Polsku krmí drůbež technickým olejem

Aktuální aféra, která otřásla polským potravinářským průmyslem a zejména její interpretace v médiích je úsměvná.

O co šlo? Skupina vykuků skupovala po světě použitý olej většinou rostlinného původu a při importu do Polska ho přeznačila na potravinářskou surovinu. Výrobci krmiv ji pak použili do krmení pro drůbež, jakoby toho utrpení ve velkovýkrmnách nebylo dost.

Co je na tom úsměvného? No například to, že jsou spotřebitelé ujišťováni, jak se problém týká jen úzké části trhu v Polsku. Každý, kdo pozná polský kamion však může na vlastní oči vidět, že z Polska se vozí velká část vstupů do nejmenovaných velkoprůmyslových závodů na zpracování drůbeže v Česku. Tedy buďte si jisti, že pokud kupujete pravidelně kuřata v supermarketu, jedli jste i to polské!

Co je ale ještě tragikomičtější je samotný fakt, že krmení olejem z řepky a dalších technických rostlin samo o sobě vadné podle zákonů není. A už vůbec není vadné, že kuře nevidí slunce, po zabití je koupáno v chloru a jeho výživová hodnota je podobná amarounům ze slavného českého seriálu. Ano, je pravda, že olej přepálený někde v Malajsii ve friťáku bude asi o něco karcinogennější, než ten, čerstvě rafinovaný v česku z čerstvé desítkami jedů ošetřené řepky, ale jedovatá a nevýživná budou krmiva z obou.

Pasené husy

Celý příběh ale podtrhuje známý a smutný konflikt veřejnosti a výrobců potravin. Potravina je dobrá jen když je levná, tedy nejlevnější, jak hlásají moudré reklamy. Marně se snažíme upozorňovat na to, že pokud má být potravina výživná a zdravá, musí vznikat přirozeně a plnohodnotně. Tedy kuře musí jíst zdravé věci, aby bylo zdravé a musí je navíc jíst v takovém mixu, který odpovídá nastavení jeho trávícího ústrojí a fyziologii. Platí ono obligátní: Jste to, co jí to, co jíte!

V letošním roce navíc řada chovů kachen zaznamenala na jaře úhyny. Jen v našem okolí na Vysočině se to týká minimálně poloviny chovů. Pokud budou obchody a restaurace na sv. Martina nabízet husí maso v neomezeném množství, je téměř jisté, že je zahraniční, tedy z velké části polské.

Co pro to můžete udělat vy? Spotřebitelé? Platí stále to, co opakujeme kdykoliv máme příležitost: Pátrejte po původu toho, co vkládáte do úst a z čeho má vaše tělo prospívat. Pátrejte alespoň otázkami na prodejce, ale lépe osobně. Najděte si zdroj opravdových potravin, věnujte čas jejich získávání. Nestyďte se místo výletu na hrad nebo do multikina navštívit venkov a poznat lidi, kteří umějí dodat to, z čeho pak u stolu budete mít radost i užitek.

Přidejte komentář