Publikováno Napsat komentář

Farmářské produkty, kde je sehnat?

Co to vlastně je, ten farmářský produkt? Co je to farma? Zdá se, že v poslední době je to kdeco a kdekdo, ale co se za názvem obvykle skrývá, a jak poznat toho opravdového farmáře od “náhražky”?

Například v severní americe jsem se setkal s tím, že jako farmář se obvykle označoval někdo, kdo pěstoval plodiny, měl spoustu techniky, zavlažování. Naopak ten, kdo se soustředil na chov zvířat si říkal rančer. Bylo to především v Coloradu, kde je takto rozděleno vše kvůli zoufalému nedostatku vody, který vede k tomu, že zvířata se pasou jen přes léto a zimu stráví u farmářů ve výkrmových ohradách, kde do nich cpou, co mají.

U nás se zobecnilo, že farmou se nazývá cokoliv, co dřív bylo zemědělské družstvo nebo státní statek. Proto se nedivme, že v některých e-shopech se dá například koupit farmářské kuře, které je ve skutečnosti z prachsprostého uzavřeného velkochovu. Nikdo totiž neurčuje, co slovo farmářský znamená. A obchodníci toho tak vesele zneužívají.

Bioprodukt, ten je farmářský?

Neradi to říkáme, ale z BIO certifikace se stala postupem času jen další cesta, jak zakrýt způsoby chovu a výroby potravin. Vzhledem k tomu, že vlády zemí EU mají zájem, aby bylo více BIO produktů, tak bychom čekali, že se budoudotační nástroje zaměřovat o vznik malých, nových BIO farem. Kdepak! Naopak, legislativa, která certifikaci popisuje se postupně přizpůsobuje tomu, co dokáže velkovýkrmna splnit. U drůbeže ani u dobytka například vůbec nejde o krmení trávou, pouze se zakáže klec a každému chudákovi se dopřejí nějaké metry vydupaného výběhu. A je to. A máme BIO maso.

My na Statku Mitrov právě pocházíme certifikací chovu brojlerů, respektive nám byla odmítnuta, protože náš pastevní systém nezapadá do bruselských tabulek a český úředník má rád cokoliv kromě problémů, tedy zatím to vypadá, že o certifikaci přijdeme. Ale nepředbíhejme.

Jednou z dalších fint, která česky hovořící zákazníky může zmást je název “drůbež z volného chovu”. Vypadá to, že jde o kuřata, která pobíhají okolo domu, ale ve skutečnosti jde o kuřata, která nejsou zavřená v kleci, ale pouze v hale s ostatními desetitisíci kamarády.

Zákazník, který nezvedne zadek, bude jíst vždy blafy!

Jak jsem naznačil v předchozím textu, základním předpokladem vzniku kvalitní potraviny není ani název ani certifikace. Kvalitní maso vzniká pasením zvířat, ne krmením zrním v halách. Takže abyste mohli skutečně koupit jídlo od opravného farmáře, musíte ho znát. V velkém obchodě ho nenajdete. Ano, existují farmářské trhy a různé e-shopy a farmářské prodejny. A dokonce řada z nich se snaží poctivě nabízet to, čemu sami věří. My máme jen ty nejhorší zkušenosti. Například víme o restauracích, které si od nás nebo jiných farmářů koupí 5 husí a pak měsíc nabízejí husí menu s patřičným uvedením původu. A nebo obchodníci, kteří si naše produkty kupili, označili je jako BIO a vedle nich ležel levný neoznačená krájený salám z Kostelce, který vám zabalili do stejného BIO pytlíku. Takže jsme nakonec pochopili, že obvykle poskytujeme alibi namísto toho, abychom dělali obchody.

Obchodníci, kteří nakupují od farmářů a prodávají kvalitní produkty, čelí problému, že konkurují těm nepoctivým. A jakmile nekupujete na farmě, ale někde v obchodě, tak ruku na srdce, vždy se řeší hlavně cena. Řada poctivých obchodníků je na pokraji bankrotu a jiní zvolili cestu nejmenšího odporu a kupují na trhu levné průmyslové potraviny a vydávají je za farmářské. Proto se domníváme, že pokud někdo opravdu chce mít jistotu, musí vyrazit na venkov.

Spousta čechů ráda cestuje do přírody. Na horách, kde hledají krmení pro svoji duši, čerstvý vzduch a pohyb pro své tělo obvykle všechno zabijí tím, že celý den baští tatranky a nebo jiné průmyslové potraviny “pro sportovce” a nebo dokonce u stánku cpou do svých dětí hranolky smažené na přepáleném rostlinném tuku a klobásku z Kostelce. Zkuste navštívit jakékoliv turistické centrum a dát si kvalitní domácí produk, jakýkoliv. Nemáte šanci. Všechny turistické destinace zaplavily průmyslově předsmaženým jakožejídlem velké distribuční firmy. Smažené kuřecí nugety, bramboráčky, a další blafy neznámého původu, plné maso nahrazujících složek, které vznikají jako odpad z jiné výroby. To vše smažené na řepkovém oleji, jehož vůně se kolem těchto stánků v přírodě šíří jako smrtelný odér.

Nestálo by za to někdy jen tak vyrazit s chladicím boxem a dát si úkol koupit opravdové jídlo? Jídlo je jednou z nejdůležitějších věcí, která určuje jak kvalitně a jak dlouho budeme žít. Proč by výlet za účelem sehnání bašty nemohl být dobrodružný, jako návštěva Karlštejna, kde vás jídlem maximálně přiotráví? Na takové výpravě za sehnáním jídla vaše děti zažijí kontakt s realitou, uvidí ušmudlaného farmáře, starou zemědělskou techniku, volně pobíhající zvířata. A doma u jídla pak můžete vzpomínat, odkud že máte ty křupavé kedlubny a žlutá vejce se slaninou.

Kupte si mrazák

Abyste to všechno mohli provést, potřebujete se naučit potraviny uchovávat. Maso, které pochází z pasených zvířat lze velice úspěšně a dlouho mrazit, aniž by ztratilo na kvalitě. Lze ho zavařit, nebo máte-li chuť zkusit něco pokročilejšího, můžete si ho vyudit a nebo usušit v domácí udírně. Netýká se to jen masa. Platí pro zeleninu, ovoce, pro většinu produkce, kterou na venkově najdete. I pro vejce.

Bez ohledu na to, jak moc budete potraviny uchovávat, musíte každopádně vařit. Jedině tak budete vědět, co vaše rodina jí. A ještě z toho budete mít radost. Vařit v pomalém hrnci vytváří neuvěřitelně kvalitní, chutné jídlo, grilování na dřevěném uhlí je zábava, rodina vás bude milovat.

Jak nás najdete?

Nás najdete v Mitrově a věřím, že pro většinu našich zákazníků z okruhu 50 km není problém jednou za čas přijet a suroviny si odvézt. Ale pokud chcete hledat kdekoliv sami, musíte se dívat po krajině, ptát se známých a svůj projekt, který se jmenuje zdravá rodina si zkrátka vzít za svůj. Znám několik poctivých malých farmářů, kteří dokáží obsloužit okruh 100 lidí. Komunikují mailem a po telefonu, nemají prodejnu, ani žádný marketing, a přesto dokáží uspokojit velký počet rodin celoročními dodávkami opravdového jídla. Vyražte na venkov a najděte krásné farmy se šťastnými zvířaty a věřím, že po pár návštěvách zapadnete do farmářova konceptu. Oni někdy budou koukat, protože od nich jejich zvířata moc lidí napřímo nechce, ale nakonec najdete ty, kterým svým zájmem uděláte radost.

Přidejte komentář